...::: SİGARANIN ZARARLARI VE NEDEN OLDUĞU BAŞLICA HASTALIKLAR

SİGARANIN SAĞLIĞA ZARARLARI

 

Sigara ve içkinin insan sağlığına ve aile fertleri arasındaki sevgiye zararları :

 

Sigaranın neden olduğu zarar alışkanlığın süresine, günde içilen sigara sayısına, sigaranın içerdiği katran ve nikotin miktarına ve dumanın dokulara ulaşmasına bağlıdır. Sigara alışkanlığı yalnız akciğer kanserinin ortaya çıkmamasına neden olmakla kalmaz idrar kesesi ağız boşluğu ve yemek borusu kanserlerininde gelişmesini etkiler. Genel olarak sigara alışkanlığından en fazla etkilenen bölgelerin sigara dumanıyla doğrudan temas halindeki dokular (akciğer, ağız boşluğu, gırtlak) dır.

 

SİGARANIN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ

 

  • Günde 2 paket sigara içen kişinin hayatı, içmeyene nispetle 12 yıl kısaltmaktadır.
  • Dünyada sadece sigara yüzünden ölenlerin sayısı 1,5 milyondur.
  • Sigara içinde bulunan nikotinin 0,3 gramı bir insanı öldürmeye yeterlidir.
  • Günde 20 sigara içe bir tiryaki yılda 300 sayfalık bir kitabın sayfaları kadar kağıt tüketir.
  • Sigaranın içinde tam, 4 bin çeşit zehir tespit edilmiştir.
  • Günde 10 sigara içen bir kişinin ciğerinde 10 yılda 1 kilo katran birikir.
  • 30 yaşında 1 kişi, günde 1 paket sigara içiyorsa ömrü 6 yıl kısalmaktadır.

 

 

Hamile kadınlar sigara içtiğinde sigaradan çocuk da olumsuz etkilenir. Yapılan araştırmalar sonucu sigara içen anne babaların çocukları da sigara içmektedir.

 

 

 

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanılmasını önlemek amacıyla başlatılan 1-7 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle çeşitli programlar düzenlenirken, toplumda en çok rağbet gören sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Türkiye’de sigaraya her yıl trilyonlar harcanıyor. Ancak, müptelâsı olduğumuz nikotin en çok da sağlığımıza zarar veriyor.

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanılmasını önlemek amacıyla başlatılan 1-7 Yeşilay Haftası nedeniyle çeşitli programlar düzenlenirken, toplumda en çok rağbet gören sigarının zararları saymakla bitmiyor. Türkiye’de sigaraya her yıl trilyonlar harcanıyor. Ancak, müptelâsı olduğumuz nikotin en çok da sağlığımıza zarar veriyor.

Uzmanlar, sigaranın sağlığımızın baş düşmanı olduğunu, en çok da kansere yol açtığını belirterek, sigarayı bırakmaları için tiryakileri uyarıyorlar. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, dünya ülkelerinin birçoğunda en çok rastlanan ve en çok ölüme yol açan nedenler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Son 40 yılda % 250 oranında artış gösteren akciğer kanserine sadece ABD'de her yıl 160 bin kişi yakalanıyor. Türkiye'de ise her yıl 30-40 bin kişiye akciğer kanseri teşhisi konuluyor. Bir başka araştırmaya göre, akciğer kanserinin % 85'i, kronik bronşit'in % 75'i, kalp hastalıklarının % 25'i sigaradan kaynaklanıyor. Uzmanlar, 100 bin kişilik nüfusta hiç sigara içmeyenlerin kansere yakalanma oranının 3-4, günde bir paket içenlerde 61, 1-2 paket içenlerde 143, günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde 217 olduğuna dikkat çekiyor.

Sigaranın neden olduğu hastalıklar

Kısırlık: Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artırır.

Menopoz: Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Erken yaşlanma: Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme zorluğu: Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır. Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Prostat kanseri: Sigara içmek prostat kanserinin %40'ından sorumludur.

Göğüs kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Boğaz kanseri: Boğaz kanseri vakalarının %80'ine sigara yol açar.

Mide kanseri: Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Karaciğer kanser: Karaciğer kanseri vakalarının % 80'i sigara yüzünden olur.

Gırtlak kanseri: Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu, ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Amfizrem: Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85'i sigara yüzünden olur. (Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)

Ağız kanseri: Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

Yemek borusu kanseri: Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.

Çocukların solunum problemleri: Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zaturree ki bazen ölüme bile yol açar).

Kulak enfeksiyonları: Sigara içenlerin çocuklarının orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri vardır.

Erken doğum ve bebeğin hafif doğması: Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurması riski inanılmaz boyutlardadır.

Şeker hastalığı: Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.

Kalp hastalıkları: Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Kangren: Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı, kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.

 

Tütünde sağlığa zararlı hangi maddeler bulunuyor?

Sigarada 4000’i aşkın birbirinden farklı zararlı madde bulunmaktadır. En çok bilinen ve en tehlikelileri karbonmonoksit, nikotin ve katrandır. Karbonmonoksit; arabaların egzoz gazının aynısıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Nikotin, kokain ve morfin kadar bağımlılık yapar. Kan basıncını (tansiyon) ve kalp hızını artırır. Karbonmonoksit ise; koroner arter hastalığı ve beyin damar hastalığına yol açar. Katran: Kanserojen (kanser yapıcı) olup akciğer kanseri, amfizem ve kronik bronşit yapar. Ayrıca sigaranın ana maddesi olarak bilinen tütünde de birçok zararlı madde bulunmaktadır. Tütün yetiştirilirken haşere ve böcekten korunması için böcek zehiri kullanılır. Sigarayla birlikte, birçok zehirli maddenin dışında, böcek zehrini de içimize çekmiş oluyoruz.

 

Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

 


Genel olarak
bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
Burunda koku alma duygusu azalır.
Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
Pankreas kanseri riski artar.
Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !